|
» SPRAWOZDANIA » Sprawozdania z VIII Zjazdu TWK
Sprawozdanie Zarządu Oddziału Terenowego PTWK w Krośnie za lata 2006 – 2010
Zarząd Terenowy PTWK w Krośnie został wybrany w dniu 7 listopada 2006 roku i ukonstytuował się w następującym składzie:
1. Olbrycht Stanisław - Prezes 2. Pernal Stanisław - Zastępca Prezesa 3. Dudek Eugeniusz - Zastępca Prezesa 4. Wasłowicz Marian - Sekretarz 5. Parfińska Józefa - Skarbnik 6. Pieprzak Cecylia - Członek 7. Peszko Roman - Członek
W okresie kadencji nie dokonywano zmian w składzie Zarządu. Siedzibą Zarządu do września 2009 r. był lokal biurowy w Spółdzielni Inwalidów „Przyszłość” w Krośnie, a obecnie nasza organizacja otrzymała wyposażony bez ponoszenia kosztów utrzymania lokal biurowy w zorganizowanym przez władze samorządowe miasta Krosna i Prezydenta Miasta Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych przy ul. Grodzkiej 10. Biuro Zarządu jest czynne w poniedziałki, wtorki i środy każdego tygodnia od godziny 800 do 1200 a obsługę biurową prowadzi Pani Józefa Parfińska. W dniach kiedy biuro jest czynne są obecni również Prezes i członkowie Zarządu. W okresie kadencji Zarząd terenowy PTWK odbył 18 posiedzeń, na których podejmował uchwały i decyzje dotyczące ważnych spraw dla osób niepełnosprawnych, w tym również naszych członków. Po zakończeniu każdego roku odbywały się zebrania ogólne członków TWK na których Zarząd składał roczne sprawozdania z działalności. Doniosłym wydarzeniem w bieżącej kadencji był zorganizowany w listopadzie 2009 roku Jubileusz 30-lecia PTWK w Krośnie. Dowodem na to, że Oddział w naszej ocenie działa dobrze była obecność znakomitych gości:
- Prezes ZG PTWK w Warszawie - Pan Henryk Waszkowski - Dyrektor PFRON w Rzeszowie - Pan Maciej Szymański - Prezydent Miasta Krosna - Pan Piotr Przytocki - Dyrektor PCPR w Krośnie - Pani Agnieszka Zygarowicz - Zastępca Naczelnika Wydziału UM - Andrzej Lula - Zarządu PTWK z Sanoka i PZ Niewidomych z Krosna - Liczny sponsorzy i zaproszeni goście W Jubileuszu uczestniczyło 113 osób.
W czasie tej uroczystości Przez ZG za wieloletnią społeczną działalność wręczył 7 członkom Złote Odznaki Związku, a 8 członkom dyplomy uznania. Zarząd Terenowy przekazał podziękowania pisemne wraz z Pamiątkowym Medalem za wieloletnią współpracę i wspieranie naszej organizacji 36 osobom, przyznał również 12 członkom okolicznościowe Dyplomy za zaangażowanie i długoletnie członkostwo.
Działania nasze przejawiają się w następujących formach:
1.Rozwijanie działalności popularyzatorskiej za pośrednictwem środków masowego przekazu (czasopisma lokalne i telewizja kablowa).
2.Współpraca z terenowymi organami władzy oraz samorządami i organizacjami społecznymi.
3.Występowanie do odpowiednich władz z wnioskami w sprawie osób niepełnosprawnych, warunków ich życia i rehabilitacji.
4.Organizowanie spotkań integracyjnych, turnusów rehabilitacyjnych i integracyjnych wycieczek turystyczno – krajoznawczych.
5.Rozwój i promocja, usług dworactwa oraz pomoc w załatwianiu osobistych spraw osób nie pełnosprawnych w zakresie: - bieżących spraw życiowych, - porad prawnych i rozliczeń podatkowych, - możliwości korzystania ze środków PFRON na dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych, likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się, oraz zakup przedmiotów i sprzętu ortopedycznego.
6.Prezes Zarządu reprezentuje naszych członków w instytucjach działających na rzecz osób niepełnosprawnych, uczestnicząc w posiedzeniach na których opiniowane są wnioski o przyznanie środków na likwidację barier architektonicznych, komunikacyjnych, technicznych i w komunikowaniu. Zastępca Prezesa Stanisław Pernal – przewodniczy Miejskiej Społecznej Radzie ds. Osób Niepełnosprawnych w Krośnie.
7.Występowano do władz i instytucji w sprawach dotyczących osób niepełnosprawnych w tym również w sprawie nie płatnego parkowania wyznaczenie miejsc do parkowania samochodów inwalidów oraz wykonania podjazdów. W wyniku tych działań wyznaczono wiele miejsc do parkowania na terenie miasta, przy zakładach i instytucjach dla inwalidów. Władze samorządowe Krosna zwolniły ich z opłat parkingowych na wszystkich parkingach w mieście. Wykonano również podjazdy dla osób poruszających się na wózkach.
8.Za pośrednictwem pełnomocnika do spraw Osób Niepełnosprawnych na nasz wniosek Prezes NFZ skrócił okres wyczekiwania na skierowanie do sanatorium z 2 lat do jednego roku, od ostatniego pobytu dla ciężko poszkodowanych inwalidów I i II grupy, czego wcześniej nie udało się załatwić Rzecznikowi Praw Pacjenta. Nasze działanie wpłynęło, że zasada ta aktualnie obowiązuje wszystkich ubiegających się o leczenie w sanatorium.
9.Wystąpiono również do Rady Miasta Krosna z prośbą o przyznanie bezpłatnego przejazdu MKS dla osób całkowicie niezdolnych do pracy i samodzielnej egzystencji lub mających ustalony znaczny stopień niesprawności i ich opiekunom.
We wrześniu 2009 roku Zarząd uchwalił regulamin udzielania pomocy członkom ze środków własnych i uzyskanych z przekazania przez osoby fizyczne 1 % z podatku. Pomoc ta dotyczy: - dopłat do turnusów rehabilitacyjnych i sanatoriów - zakup sprzętu ułatwiającego życie - zakup lekarstw przy chorobach przewlekłych - transportu chorego na specjalistyczne badania - inna pomoc zgodnie ze statusem TWK O pomoc z tego funduszu mogą ubiegać się członkowie TWK znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej: - przy średnim dochodzie na członka rodziny do 600 zł, a na osobę samotnie prowadzące gospodarstwo domowe do 900 zł, W tej formie pomocy udzielono trzy zapomogi dla osób będących w trudnej sytuacji na koszty leczenia i zakup leków. W lipcu 2010 roku Zarząd TWK założył własną stronę internetową na której na bieżąco zamieszczane są informacje o naszej działalności. W 2007 roku staraniem Zarządu i za aprobatą na zebraniu ogólnym członków PTWK Krosno Towarzystwo nasze uzyskało statut Organizacji Pożytku Publicznego co umożliwiło nam pozyskiwanie 1 % podatku od osób fizycznych. Szczegółowo ten temat zostanie przedstawiony w sprawozdaniu finansowym.
Dzięki staraniom Zarządu jako organizacja pożytku publicznego udało nam się uzyskać środki od sponsorów oraz 1 % od podatników od podatku dochodowego. Otrzymane środki w znacznym stopniu pomogły w prowadzeniu działalności statutowej, utrzymaniu biura, pomocy finansowej członkom, dofinansowanie spotkań i wycieczek integracyjnych oraz wsparły inne podejmowane przedsięwzięcia.
W okresie bieżącej kadencji Zarząd TWK zorganizował dla swoich członków: - Pielgrzymki do – Częstochowy, Łagiewnik w Krakowie, Kalwarii Pacławskiej, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic. - Wycieczki integracyjno – turystyczno – krajoznawcze – Zakopane, Pieniny (spływ Dunajcem), Bolestraszyce (Arboretum), forty w Przemyślu, Słowacja ( Bardejów, Lewocza, Spiski Hrad), Krynica, Krasiczyn, Kazimierz Dolny, Baranów Sandomierski, Bieszczady, Wieliczka, Inwałd, Beskid Niski i Sądecki, Kraków - Plenerowe spotkania integracyjne – Zajazd „Kuźnia” w miejscowości Pielgrzymka, Skansen Budownictwa Ludowego w Sanoku, Zajazd „Jaś Wędrowniczek” w Rymanowie, Park Dworski w Krościenku Wyżnym. W spotkaniach tych uczestniczą liczną grupą członkowie PTWK z Sanoka i członkowie Zarządu PZN z Koła Terenowego w Krośnie. - Co roczne spotkania integracyjne organizowane w restauracji „TWIST” – w listopadzie Andrzejki, w styczniu spotkanie noworoczne. - Ponadto udzielamy wszechstronnej pomocy naszym członkom przy sporządzaniu i kompletowaniu dokumentów do wniosku na turnusy rehabilitacyjne dofinansowywane ze środków PFRON. Należy stwierdzić że sytuacja z roku na rok pogarsza się. Do 1998 roku dofinansowanie wynosiło 80 % i z tej formy lecznictwa i rehabilitacji korzystało rocznie od 150 do 240 członków TWK. Obecnie kwota dofinansowania wynosi około 50 % co jest dużą barierą w korzystaniu z turnusów rehabilitacyjnych przez emerytów i rencistów pobierających niskie świadczenia. W 2010 roku przyznane środki na ten cel nie wystarczyły na dofinansowanie osób legitymujących się I grupą inwalidztwa.
Szanowni Państwo – pozytywnym zjawiskiem w naszym życiu jest coraz częściej poruszany w środkach masowego przekazu problem osób niepełnosprawnych. Między innymi efektem tego jest lepsze zaopatrzenie w sprzęt ułatwiający życie, likwidowanie barier architektonicznych, wydzielanie miejsc do parkowania, organizowanie imprez dla osób niepełnosprawnych, prowadzenie warsztatów terapii zajęciowej, klas zintegrowanych w szkołach, szkoleń przyuczających do zawodu i innych. Ilość osób niepełnosprawnych w naszym społeczeństwie niestety nie maleje. Wymienię tylko wypadki w pracy i wypadki samochodowe których liczba z roku na rok wzrasta. W ostatnich latach sytuacja osób niepełnosprawnych na wielu polach uległa znacznej poprawie. Nadal niepokojącą jest sytuacja jeżeli chodzi o zatrudnienie osób niepełnosprawnych. Pomimo 40 –krotnej nowelizacji ustawy o rehabilitacji i zatrudnieniu w ciągu 20 lat – procent osób niepełnosprawnych poszukujących pracy ciągle rośnie. W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim życzliwym - którzy przekazali 1 % podatku dochodowego oraz ich bliskim i znajomym których zachęcili do naszego wsparcia: - właścicielom biur rachunkowych za pośrednictwem których były przekazywane środki 1 % podatku od podatników dla których prowadzą obsługę finansowo – podatkową - sponsorom, którzy wsparli finansowo i rzeczowo nasze stowarzyszenie Słowa podziękowania kieruję do osób które wspomagają nasze działania: - Prezydentowi Miasta Krosna Pana Piotra Przytockiego, który doceniając rolę organizacji pozarządowych w działalności samorządu miejskiego za zorganizowanie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowej, w którym nasza organizacja otrzymała wyposażony bez ponoszenia kosztów utrzymania lokal biurowy przy ulicy Grodzkiej. - Kierownictwu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krośnie i Wydziału Spraw Społecznych i Obywatelskich za pomoc finansową dla działalności na rzecz naszych członków - Państwu Elżbiecie i Tadeuszowi Wal – właścicielom restauracji „TWIST” za gościnę, przygotowywanie i obsługę okolicznościowych spotkań integracyjnych dla naszych członków. - Zarządowi PTWK i aktywnym członkom za współpracę i pomoc w rozwiązywaniu trudnych i złożonych problemów ludzi niepełnosprawnych. Organizacja liczy aktualnie 130 członków i sympatyków. W większości są to osoby ze schorzeniami narządów ruchu. W ostatnich 2 latach przybyło 30 nowych członków w tym kilka osób młodszych wiekiem dotkniętych przez los – co należy uznać za pozytywne zjawisko że i młodzi chcą przynależeć i działać w naszej organizacji. Działalność statutowa realizowana jest przez Zarząd społecznie. W dniu dzisiejszym kadencja obecnego Zarządu kończy się, musimy wybrać nowy. Ustępujący Zarząd proponuje, aby nowy składał się jak dotychczasowy z 7 członków.
Sprawy jakie powinien kontynuować i podejmować nowy Zarząd to: - pozyskanie nowych członków zwłaszcza wśród ludzi młodych i niepełnosprawnych, - pozyskiwanie nowych sponsorów, utrzymywanie kontaktów z dotychczas nas wspierających i prowadzenie akcji uzyskiwania 1 % podatku od osób fizycznych, - poszerzać i uatrakcyjniać działalność po przez rozwijanie nowych form integrujących nasze środowisko.
Dziękuje za uwagę, proszę o dyskusję nad sprawozdaniem i ocenę czteroletniej działalności.
|
|